a student cuts pieces of ribbon to decorate a banner the first piece of ribbon is 24 inches long. The next piece of ribbon is one-half the length of the piece before, and so on. What is the total length of the first 6 pieces of ribbon?
A) 0.75
B) 1.5
C) 23.25
D) 47.25

Respuesta :

Answer:

Option D) 47.25 in

Step-by-step explanation:

we know that

The equation of a exponential decay function is equal to

[tex]y=a(1-r)^x[/tex]

where

y is the total length

x is the number of pieces of ribbon

a is the initial value

r is the rate of change

we have

[tex]a=24\ in\\r=50\%=50/100=0.50[/tex]

substitute

[tex]y=24(1-0.50)^x[/tex]

[tex]y=24(0.50)^x[/tex]

we have that

For x=0 ----->[tex]y=24\ in[/tex]

For x=1 ----> [tex]y=24(0.50)^1=12\ in[/tex]

For x=2 ----> [tex]y=24(0.50)^2=6\ in[/tex]

For x=3 ---->[tex]y=24(0.50)^3=3\ in[/tex]

For x=4 ----> [tex]y=24(0.50)^4=1.5\ in[/tex]

For x=5 ----> [tex]y=24(0.50)^5=0.75\ in[/tex]

Adds the length of the first 6 pieces of ribbon

[tex]24+12+6+3+1.5+0.75=47.25\ in[/tex]

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS