Answer:
The mass of liquid comes out to be 82 g.
Explanation:
Given density of liquid = 1.64 g/mL
Given volume of liquid = 50 mL
The relation between density and volume is shown below
[tex]\textrm{ Density} = \frac{\textrm{Mass of liquid}}{\textrm{ Volume of liquid}}[/tex]
Mass of liquid = [tex]1.64 \textrm{ g/mL}\times 50 \textrm{ mL} = 82 \textrm{ g}[/tex]
Mass of 50 mL liquid = 82 g