Explanation:
Let the speed of wind be w.
Alicia’s average speed riding her bike = 12 mph
Speed against wind = 12 - w
Speed with wind = 12 + w
Total distance traveled = 40 miles
Total time taken = 4 hours
Distance to beach is half of the distance traveled which is 20 miles
We have
[tex]\frac{20}{12-w}+\frac{20}{12+w}=4\\\\\frac{5}{12-w}+\frac{5}{12+w}=1\\\\60+5w+60-5w=144-w^2\\\\w^2=24\\\\w=4.90mph[/tex]
Speed of wind is 4.90 miles per hour