Joshua and his friend Maxine want to buy charcoal pencils to add to their growing collection of art
supplies. They go to store A and find out that a 10 pack is worth $16.25. But at store B a 10 pack is worth
$7.65 but of lesser quality. Find out how much one pencil is worth at store A and store B.

Respuesta :

To find the unit price of a pencil in this case you would do $16.25 divided by 10 (that would be the unit price for store A) and then $7.65 divided by 10 (that would be the unit price for store B) it should be $1.62 for A and $0.76 for B
ACCESS MORE