Respuesta :
Answer:
$82,473.87
Explanation:
Consumer Price Index(CPI ): This is the weighted average price of a basket of goods and services consumed by a typical consumer. It is used to measure the rate of inflation.
The increase in the CPI is taken to be the rate of inflation. For example, If the the CPI rises to 100 to 105 this implies an inflation rate of 5% within the time period in focus.
So we can out the minimum level of income Ken need in 2015 to maintain the same standard of living as year 2000 if the CPI rises from 172.2 to 236.7 as follows:
= 236.7/172.2 × $60,000
= $82,473.87
Minimum level of income = $82,473.87
Answer:
Ken must earn $82473.87 in 2015 to meet the same standard of living
Explanation:
We will get the CPI growth rate and then we will adjust the salary with the growth rate , firstly the formula for CPI growth rate = (CPI current- CPI previous)/ CPI previous
which here the previous CPI was in year 2000 and the current CPI is in year 2015.
now we substitute to the above mentioned formula
(236.7- 172.2)/172.2 X 100 = 37.46%
now to adjust the salary to the consumer price index $60000 x (1+37.46%)= $82473.87 That Ken must earn to meet the same standard of living.