Explanation:
The given equation is as follows.
U = [tex]\frac{2.6}{x^{8}} - \frac{5.1}{x^{4}}[/tex]
or, [tex]\frac{dU}{dx} = \frac{2.6 \times (-8)}{x^{9}} - \frac{5.1 \times (-4)}{x^{5}}[/tex]
= [tex]\frac{-20.8}{x^{9}} + \frac{20.4}{x^{5}}[/tex]
We know that for equilibrium, F = [tex]-\frac{dU}{dx}[/tex] = 0
[tex]\frac{dU}{dx}[/tex] = 0
[tex]\frac{-20.8}{x^{9}} + \frac{20.4}{x^{5}}[/tex] = 0
[tex]\frac{20.4}{x^{5}}[/tex] = [tex]\frac{20.8}{x^{9}}[/tex]
x = 1.004 m
= 1 m (approx)
Thus, we can conclude that the equilibrium separation of the given atoms is 1 m.