A circular coil that has N = 230 turns and a radius of r = 10.0 cm lies in a magnetic field that has a magnitude of B 0 = 0.0650 T directed perpendicular to the plane of the coil. What is the magnitude of the magnetic flux Φ B through the coil?

Respuesta :

Answer:

Φ = 0.469 Wb

Explanation:

Given,

N = 230 turns

Radius, r = 10 cm

Magnetic field, B = 0.0650 T

Magnetic flux  = ?

now,

Φ = NBA

Φ = 230 x 0.0650 x π x r²

Φ = 230 x 0.0650 x π x 0.1²

Φ = 0.469 Wb

Hence, the magnetic flux is equal to Φ = 0.469 Wb

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico