Respuesta :

Each peach costs $0.56 and the equations used to solve that is [tex]4x= 2.24[/tex] where x is the cost of 1 peach.

Step-by-step explanation:

Step 1:

It is given that all the peaches weigh the same and that 4 peaches weigh 1 pound.

Assume that each peach costs x.

So the cost for 4 peaches is given by [tex]4x.[/tex]

Step 2:

The cost of 1 pound of peaches is given as $2.24.

1 pound of peaches[tex]=4x.[/tex]

So [tex]4x= 2.24, x = \frac{2.24}{4}.[/tex]

[tex]x = 0.56.[/tex]

So each peach costs $0.56.

ACCESS MORE