Answer:
$1,720
Explanation:
Given that,
Date Transaction Number of Units Unit Cost
Apr. 1 Beginning Inventory 500 $2.40
Apr. 20 Purchase 400 $2.50
Units sold during the month = 700 units
Cost of goods sold assuming LIFO:
= (Inventory purchase on April 20 × Unit cost at April 20) + [(Inventory sold - Inventory purchase) × Unit cost at April 1]
= (400 units × $2.50) + [(700 units - 400 units) × $2.40]
= $1,000 + $720
= $1,720