Answer:
0.247 J = 247 mJ
Explanation:
From the principle of conservation of energy, the workdone by the applied force, W = kinetic energy change + electric potential energy change.
So, W = ΔK + ΔU =1/2m(v₂² - v₁²) + q(V₂ - V₁) where m = mass of particle = 5.4 × 10⁻² kg, q = charge of particle = 5.10 × 10⁻⁵ C, v₁ = initial speed of particle = 2.00 m/s, v₂ = final speed of particle = 3.00 m/s, V₁ = potential at surface A = 5650 V, V₂ = potential at surface B = 7850 V.
So, W = ΔK + ΔU =1/2m(v₂² - v₁²) + q(V₂ - V₁)
= 1/2 × 5.4 × 10⁻²kg × ((3m/s)² - (2 m/s)²) + 5.10 × 10⁻⁵ C(7850 - 5650)
= 0.135 J + 0.11220 J
= 0.2472 J
≅ 0.247 J = 247 mJ