Answer:
Explanation:
Direct materials cost per unit = direct materias cost/number of units = 870/10 = $87
Selling price ofr Job X455:
Direct material/unit $87
Direct labor/unit 174 [1740/10]
Variable overhead per unit [2.50*80/10] 20
Fixed manufacturing overhead per unit [442,500/59,000 *8] 60
Total cost per unit $341
Mark up 68.2 [341*0.20]
Selling price $409.2