Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

a) $1.60 and $2.25

b)Unit rate

20 pens for $1.60

[tex]One pen=\frac{1.60}{20}=0.08[/tex]

25 pens for $2.25

[tex]onepen=\frac{2.25}{25}=0.9[/tex]

c)20 pens for $1.60 is best buy

ACCESS MORE