A person must score in the upper 2% of the population on an IQ test to qualify for membership in Mensa, the international high-IQ society. If IQ scores are normally distributed with a mean of 100 and a standard deviation of 15, what score must a person have to qualify for Mensa

Respuesta :

Answer:

A person must score at least 130.825 to qualify for Mensa

Step-by-step explanation:

Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.

In a set with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the zscore of a measure X is given by:

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.

In this problem, we have that:

[tex]\mu = 100, \sigma = 15[/tex]

Top 2%

Scores of x and higher, in which X is found when Z has a pvalue of 0.98. So it is X when Z = 2.055.

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

[tex]2.055 = \frac{X - 100}{15}[/tex]

[tex]X - 100 = 2.055*15[/tex]

[tex]X = 130.825[/tex]

A person must score at least 130.825 to qualify for Mensa

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico