Respuesta :
Answer:
$13.14
Step-by-step explanation:
60 mi/1 hour = x mi/1.5 hours
x = 90 mi to drive to work
25 mi/1 gallon = 90 mi/y gallons
y = 3.6 gallons to get to work
$3.65/1 gallon = $z/3.6 gallons
z = $13.14
Justin spends $13.14 on gas to get to work.
What is an Equation?
An equation is a mathematical statement formed when two expressions are equated using an equal sign.
The equations are useful in determination of unknown parameters.
The average speed of Justin when he goes to work is 60 miles/hour.
The time taken to reach to work is 1 hour 30 minutes.
Justin's car travels 25 miles for 1 gallon of gas.
The cost for one gallon of gas is $3.65 per gallon.
The total miles travelled is 60 miles/ hour * 1 hour 30 minutes.
Total miles travelled = 60 * (1.5)
Total miles travelled = 90 miles
The gas used for 25 miles is 1 gallon
The gas used for 90 miles is 90/25 = 3.6 gallon.
The cost of gas is $3.65 per gallon
The cost of 3.6 gallon is 3.65 *3.65
The cost of the gas used to get to work is $13.14.
To know more about Equation
https://brainly.com/question/10413253
#SPJ6