When Justin goes to work, he drives at an average speed of 60 miles per hour. It takes about 1 hour and 30
minutes for Justin to get to work. His car travels about 25 miles per gallon of gas. If gas costs $3.65 per
gallon, how much money does Justin spend on gas to get to work?

Respuesta :

Answer:

$13.14

Step-by-step explanation:

60 mi/1 hour = x mi/1.5 hours

x = 90 mi to drive to work

25 mi/1 gallon = 90 mi/y gallons

y = 3.6 gallons to get to work

$3.65/1 gallon = $z/3.6 gallons

z = $13.14

Justin spends $13.14 on gas to get to work.

What is an Equation?

An equation is a mathematical statement formed when two expressions are equated using an equal sign.

The equations are useful in determination of unknown parameters.

The average speed of Justin when he goes to work is 60 miles/hour.

The time taken to reach to work is 1 hour 30 minutes.

Justin's car travels 25 miles for 1 gallon of gas.

The cost for one gallon of gas is $3.65 per gallon.

The total miles travelled is 60 miles/ hour * 1 hour 30 minutes.

Total miles travelled = 60 * (1.5)

Total miles travelled = 90 miles

The gas used for 25 miles is 1 gallon

The gas used for 90 miles is 90/25 = 3.6 gallon.

The cost of gas is $3.65 per gallon

The cost of 3.6 gallon is 3.65 *3.65

The cost of the gas used to get to work is $13.14.

To know more about Equation

https://brainly.com/question/10413253

#SPJ6

ACCESS MORE