Respuesta :
Answer: a) Mr = 2.4×10^-4kg/s
V = 34.42m/a
b) E = 173J
Ø = 2693.1J
c) Er = 0.64J/s
Explanation: Please find the attached file for the solution


A pressure cooker at its operating pressure, will run at its best performance
- The mass flow rate is 2.37*10^-4kg/s and the exit velocity is 34.3m/s
- The total flow of energy is 0.583 KJ/Kg
- The rate at which energy leave the cooker is 0.638KW
(a) The mass flow rate
To calculate the mass flow rate of the steam, we start by calculating the mass using:
[tex]m=\frac{dV}{V_f}[/tex]
So, we have:
[tex]m=\frac{0.6}{0.001053}(1m^3/1000l)=0.57kg[/tex]
The mass flow rate is then calculated by:
[tex]M=\frac{m}{dt}[/tex]
This gives
[tex]M=\frac{0.57}{40min}[/tex]
[tex]M =0.01425kg/min[/tex]
Convert to kg / s
[tex]M=0.000237kg/s[/tex]
The exit velocity can be calculated as
[tex]v = \frac{mV_g}{Ac}[/tex]
This gives
[tex]v =\frac{(2.37*10^-4)(1.1594}{8*10^6}[/tex]
[tex]v =34.34m/s[/tex]
Hence, the mass flow rate is 0.000237kg/s and the exit velocity is 34.34 m/s
(b) The total and flow energy
This is the sum of kinetic, potential and heat energy in the system
[tex]pv=h-u=2693.1-2519.2=173.9kJ/kg\\\\θ=h+ke+pe=h = 2693.1kJ/Kg[/tex]
What this implies is that the sum of other energy is not significant compared to h.
Hence, the total and flow energy of the steam is 2693.1kJ/Kg
c) The energy rate leaving the cooker
This can be calculated by
[tex]E=m\theta[/tex]
So, we have:
[tex]E = (2.37*10^{-4}) \times (2693.1)[/tex]
[tex]E=0.638kJ/s[/tex]
Approximate
[tex]E =0.64kw[/tex]
Hence, the rate which energy leave by steam is 0.64 k w
Read more about pressure at:
https://brainly.com/question/21222010