Answer:
2s
Explanation:
The position function of the motion can be expressed as:
[tex]s = s_0 + v_0t + at^2/2[/tex]
where [tex]s_0 = <0,0,0>[/tex] is the origin where the particle starts off, [tex]v_0 = <0,0,2> m/s[/tex] and a = <1,2,0> m/s2. In the 3-coordinate system it can be written as
[tex]s = <0 + 0t+ t^2/2, 0 + 0t + 2t^2/2, 0 + 2t + 0t^2/2> = <t^2/2, t^2, 2t>[/tex]
For the particle to hit the 2x+y-z=4 plane then its coordinates must meet that criteria
[tex]2t^2/2 +t^2-2t = 4[/tex]
[tex]2t^2 - 2t -4 = 0[/tex]
[tex]t^2 - t - 2 = 0[/tex]
[tex]t= \frac{-b \pm \sqrt{b^2 - 4ac}}{2a}[/tex]
[tex]t= \frac{1\pm \sqrt{(-1)^2 - 4*(1)*(-2)}}{2*(1)}[/tex]
[tex]t= \frac{1\pm3}{2}[/tex]
t = 2 or t = -1
Since t can only be positive we will pick t = 2s