Respuesta :
Answer:
0.17879
Step-by-step explanation:
This is a normal distribution problem
The mean rates of gasoline per gallon for the US is
μ = $3.73
Standard deviation = σ = $0.25
The probability that a randomly selected gas station in the United States charges less than $3.50 per gallon = P(x < 3.5)
We first normalize/standardize/take the z-score
The standardized score for any value is the value minus the mean then divided by the standard deviation.
z = (x - μ)/σ = (3.50 - 3.73)/0.25 = - 0.92
To determine the probability that a randomly selected gas station in the United States charges less than $3.50 per gallon = P(x < 3.50) = P(z < -0.92)
We'll use data from the normal probability table for these probabilities
P(x < 3.50) = P(z < -0.92) = 0.17879
Hope this Helps!!!
Following are the calculation to the P-value:
Given:
[tex]\to \text{critical value}\ (x) = \$ 3.5\\\\ \to \text{mean}\ \mu = \$ 3.73 \\\\\to \text{standard deviation} \ (\sigma)= \$0.25[/tex]
To find:
P - value=?
Solution:
Using formula:
[tex]\to \bold{z = \frac{(x - \mu)}{\sigma}}[/tex]
[tex]\bold{ = \frac{(3.5 - 3.73)}{0.25}} \\\\ \bold{ = \frac{(-0.23)}{0.25}}\\\\ \bold{ = -0.92}[/tex]
Therefore, by using a table we calculate the left tailed area:
[tex]\to P(z < -0.92 ) = 0.17878638= 17.87\%\\\\[/tex]
Therefore, the final answer is "17.87%".
Learn more:
brainly.com/question/25303620