Answer:
The 98% confidence interval is (546.586 ,758.614).
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Sample size, n = 50
Sample mean = 652.6 vehicles per hour
Sample standard deviation = 311.7 vehicles per hour
98% confidence interval:
[tex]\bar{x} \pm t_{critical}\displaystyle\frac{s}{\sqrt{n}}[/tex]
Putting the values, we get,
[tex]t_{critical}\text{ at degree of freedom 49 and}~\alpha_{0.02} = \pm 2.405[/tex]
[tex]652.6 \pm 2.405(\dfrac{311.7}{\sqrt{50}} ) =652.6 \pm 106.014 = (546.586 ,758.614)[/tex]
The 98% confidence interval is (546.586 ,758.614).