Answer:
Overhead per unit= $78 per unit
Explanation:
Giving the following information:
Blinks:
Number of units= 1,000
Labors hours per unit= 4
Machine hours= 5
Dinks:
Number of units= 2,000
Labors hours per unit= 2
Machine hours= 8
Overhead:
Fabrication Department= $84,000.
Assembly department= $72,000.
First, we need to calculate the estimated overhead rate to allocate overhead to Dinks.
To calculate the estimated manufacturing overhead rate we need to use the following formula:
Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Total direct labor hours= (4*1,000) + (2*2,000)= 8,000 labor hours
Estimated manufacturing overhead rate= (84,000 + 72,000) / 8,000= $19.5 per labor hour
Now, we can allocate overhead to Dinks:
Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base
Allocated MOH= 19.5* 4,000= $78,000
Overhead per unit= 78,000/1,000= $78 per unit