Respuesta :
Answer: [tex]Q=3000 cal[/tex]
Explanation:
We are given the following formula:
[tex]Q=m. c. \Delta T[/tex] (1)
Where:
[tex]Q=3000 cal[/tex] is the amount of heat
[tex]m=300g [/tex] is the mass of water
[tex]c=1 cal/g \°C[/tex] is the specific heat of water
[tex]\Delta T[/tex] is the variation in temperature, which in this case is [tex]\Delta T=30\°C-20\°C=10\°C[/tex]
Rewriting equation (1) with the known values at the right side, we will prove the result is [tex]3000 cal[/tex]:
[tex]Q=(300g)(1 cal/g \°C)(10\°C)[/tex] (2)
[tex]Q=3000 cal[/tex] This is the result
The amount of heat required to raise the temperature of water from 20°C to 30°C is 3000 cal. Hence, the statement got verified.
Given data:
The mass of water is, m = 300 g.
The initial temperature of water is, [tex]T_{1}=20^{\circ}\rm C[/tex].
The final temperature of water is, [tex]T_{2}=30^{\circ}\rm C[/tex].
Specific heat capacity of water is, c = 1 cal/g°C.
In this question, we need to verify the end result i,e Q = 3000 cal. Where, Q is the amount of heat required to raise the temperature of water.
And its expression is,
[tex]Q =mc (T_{2} - T_{1})[/tex]
Here, c is the specific heat of water.
Solving as,
[tex]Q =300 \times 1 \times (30 - 20)\\\\Q = 3000 \;\rm cal[/tex]
Thus, we can conclude that the amount of heat required to raise the temperature of water from 20°C to 30°C is 3000 cal. hence, the statement got verified.
Learn more about the heat capacity here:
https://brainly.com/question/22563191