lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

40 POINTS CORRECT ANSWER Why does hot air rise and cold air sink? A ) Cold air has more kinetic energy than hot air. B ) Hot air has more potential energy tha
What do you observe while examining the hay infusion using the low-power lens and the high-power lens? Best answer gets brainlyest
lord kelvin described the concept of absolute zero temperature and the laws relating the change of thermal energy
The total ages of 2 buildings is 201 years. if one building is twice as old as the other, what are the ages of 2 buildings?
how did the ideas of Montesquieu connect the a curt world with the new world
How does serving in the armed forces,if called, benefit the United States
Es una quinceañera? ¿ haces ahora? ¿ son tus platos favoritos? ¿ bebidas te gustan más?
Why is the doorknob the least infected area on the classroom
Frieda is working on a construction site when she is injured on the job in the collapse of a girder company-made ceiling beam. at the time, frieda is not wearin
What is another way to write this number (3x1000) + (3x10) + (3x1/100) + ( 3x 1/1000)