Respuesta :

Answer:

$0.05

Step-by-step explanation:

Let the apple be represented by A and the orange B

Apple and orange together cost $1.10

That’s A + B = $1.10

The apple cost $1 more than the orange .

That’s A = B + 1

We now have two equations

A + B = 1.10

A = B + 1

Substitute B + 1 for A in equation one

We have B + 1 + B = 1.10

B + B + 1 = 1.10

2B + 1 = 1.10

Subtract 1 from both sides of the equation

2B + 1 - 1 = 1.10 - 1

2B = 0.1

Divide both sides by 2

2B/2 = 0.1/2

B = 0.05

The orange cost $0.05

ACCESS MORE