how is the answer A?

Explanation:
The object's weight on Earth is 5.0 N, so its mass is:
F = ma
5.0 N = m (10 m/s²)
m = 0.50 kg
The acceleration on the moon is g/6 = (10 m/s²) / 6 = 1.67 m/s².
The velocity it reaches after 3.0 seconds is:
v = at + v₀
v = (1.67 m/s²) (3.0 s) + (0 m/s)
v = 5 m/s
So the momentum is:
p = mv
p = (0.50 kg) (5 m/s)
p = 2.50 kg m/s
Answer:
A
Explanation:
W = mg
5 = 10m
m = 0.5kg
Dropped from rest,
u = 0
a = 10/6
t = 3
v = u + at
v = 0 + (10/6)3 = 5 m/s
Momentum = mv
= 0.5×5
= 2.5 kgm/s