Respuesta :
Answer: The speed of the faster lane is 800 km/hour and the slower plane is 600 km/hour
Step-by-step explanation:
The speed of the faster plane is 800 km/h and the speed of the slower plane is 600 km/h.
The given parameters:
Distance traveled by both planes, d = 3600 km
- Let the speed of the faster plane = v
- The speed of the slower plane, u = v - 200 km/h
- Let the time taken for the faster plane = t hours
- Time taken for the slower plane to arrive = t + 1.5 hours
The distance traveled by both planes is the same;
d = u(t + 1.5) ---(1)
d = (v - 200) (t + 1.5)
3600 = vt + 1.5v - 200t - 300
d = vt ----(2)
3600 = vt
[tex]v = \frac{3600}{t}[/tex]
[tex]3600 = \frac{3600}{t} t \ +\ 1.5 (\frac{3600}{t} ) \ - \ 200 t - 300\\\\3600 = 3600 + \frac{5400}{t} - 200t - 300\\\\300 = \frac{5400}{t} - 200t\\\\300t = 5400 - 200t^2\\\\200t^2 +300t - 5400 = 0\\\\2t^2 + 3t- 54= 0\\\\(2t - 9)(t + 6)= 0\\\\t = 4.5 \ \ or \ \ -6 \ \\\\t = 4.5 \ hours[/tex]
The speed of the faster plane is calculated as;
[tex]v = \frac{3600}{t} \\\\v = \frac{3600}{4.5} \\\\v = 800 \ km/h[/tex]
The speed of the slower plane is calculated as follows;
[tex]u = v- 200\\\\u = 800 - 200\\\\u = 600 \ km/h[/tex]
Learn more about distance and speed here: https://brainly.com/question/2854969