Respuesta :
Answer: Total work produced = 1.355 × 10^5 KJ
Explanation:
Substance :H2O, V1=1m3
State1= sat. liquid, T1=200°C, x1=0
State2= sat.mixture, T1=200°C, x2= 0.8
v1=vf=0.001157m3/kg, vg=0.12721m3/kg
P1=P2=Psat. =1554.9 KPa
v2= vf+x2 (vg-vf) =0.001157 +0.8(0.12721-0.001157)=0.102m3/kg
V2= V1×v2/v1 = 1× 0.102/0.001157 =88.159m3
W= P(V1-V2) =1554.9(88.152- 1) = 1.355x10^5KJ
Answer:
work done = 1.36 x 10^5 KJ
Explanation:
liquid water, volume (v) = 1m^3
from the table; at Temperature of 200oC
v1 = vf = 0.001157m^3/Kg and vg = 0.12721 m^3/Kg
for saturated liq water T1 = 200oC, percentage (x1) = O
for saturated mixture T2 = 200oC, percentage (x2) = 0.8
p1 = p2 = p (saturated solution) = 1554.9 KPa (this shows that the process is isobaric)
how ever,
v2 = vf + x2 (vg - vf)
v2 = 0.001157m^3/Kg + 0.8 (0.12721 m^3/Kg - 0.001157m^3/Kg)
v2 = 0.102m^3
v2 = v1 x v2/vf
v2 = 1 x 0.102/0.001157
v2 = 88.159m^3
work done = p(v2 - v1)
work done = 1554.9 (88.159 - 1)
work done = 1.36 x 10^5 KJ