Answer:
The required pressure is 6.4866 atm.
Explanation:
The given data : -
In the afternoon.
Initial pressure of tire ( p₁ ) = 7 atm = 7 * 101.325 Kpa = 709.275 Kpa
Initial temperature ( T₁ ) = 27°C = (27 + 273) K = 300 K
In the morning .
Final temperature ( T₂ ) = 5°C = ( 5 + 273 ) K = 278 K
Given that volume remains constant.
To find final pressure ( p₂ ).
Applying the ideal gas equation.
p * v = m * R * T
[tex]\frac{p}{T} = constant[/tex]
[tex]\frac{p_{1} }{T_{1} } = \frac{p_{2} }{T_{2} }[/tex]
[tex]p_{2} = \frac{T_{2} }{T_{1} } *p_{1}[/tex]
[tex]p_{2} = \frac{278}{300} * 709.275[/tex] = 657.2615 Kpa = 6.486 atm