According to the Ideal Gas Law, PV = kT, where P is pressure, V is volume, T is temperature (in kelvins), and k is a constant of proportionality. A tank contains 400 cubic inches of nitrogen at a pressure of 130 pounds per square inch and a temperature of 300 K. (a) Determine k

Respuesta :

Answer:

[tex]k=173.33\ \frac{lb.in}{K}[/tex]  

Explanation:

Given that

The equation of ideal gas

P V= k T

P=Pressure

V=Volume

T=Temperature

k=Constant

V= 400 in³

P= 130 lb/in²

T= 300 K

Now by putting the values in the above equation

130 x 400 = k x 300

[tex]k=\dfrac{130\times 400}{300}\ \frac{lb.in}{K}[/tex]

[tex]k=173.33\ \frac{lb.in}{K}[/tex]

Therefor the value of  k will be

[tex]k=173.33\ \frac{lb.in}{K}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS