Nerissa has 5 pink bows, 1 blue bow, and 4 purple bows in a box. She will randomly choose 1 bow from the box. What is the probability Nerissa will choose a purple bow?

Respuesta :

4/10 chance. Or 2/5. 40% chance.

The probability Nerissa will choose a purple bow is 40%.

The probability that Nerissa will pick a purple bow can be calculated by the formula:

= Number of purple bows / Total number of bows

Total number of bows:

= 5 + 1 + 4

= 10 bows

Probability of picking purple bow is:

= 4 / 10

= 40%

The probability that Nerissa picks a purple bow is 40%.

Find out more at https://brainly.com/question/19401814.

ACCESS MORE
EDU ACCESS