Answer:
35.7 g of NH₄Cl
Explanation:
The reaction is:
Al(NO₂)₃ + 3NH₄Cl → AlCl₃ + 3N₂ + 6H₂O
Ratio is 3:1. 3 mol of ammoium chloride react to produce 1 mol of chloride
We convert the mass of ammoium chloride to moles:
43 g . 1 mol/ 53.45 g = 0.804 moles
(0.804 . 1) / 3 = 0.268 moles of AlCl₃ are formed
Let's convert the moles to mass → 0.268 mol . 133.33 g/1mol = 35.7 g