Respuesta :
Answer:
For a: The concentration of [tex]Na^+\text{ and }PO_4^{3-}[/tex] ions in the solution are 6 M and 2 M respectively.
For b: The concentration of [tex]Ba^{2+}\text{ and }NO_3^{-}[/tex] ions in the solution are 0.5 M and 1.0 M respectively.
For c: The concentration of [tex]K^{+}\text{ and }Cl^{-}[/tex] ions in the solution are 0.051 M and 0.051 M respectively.
For d: The concentration of [tex]NH_4^{+}\text{ and }SO_4^{2-}[/tex] ions in the solution are 1.34 M and 0.67 M respectively.
Explanation:
To calculate the molarity of solution, we use the equation:
[tex]\text{Molarity of the solution}=\frac{\text{Moles of solute}\times 1000}{\text{Volume of solution (in mL)}}[/tex] ......(1)
Or,
[tex]\text{Molarity of the solution}=\frac{\text{Mass of solute}}{\text{Molar mass of solute}\times \text{Volume of solution (in L)}}[/tex] ...(2)
For the given options:
- For a:
The chemical formula of sodium phosphate is [tex]Na_3PO_4[/tex]
Moles of sodium phosphate = 0.0200 moles
Volume of solution = 10.0 mL
Putting values in equation 1, we get:
[tex]\text{Molarity of the sodium phosphate}=\frac{0.0200\times 1000}{10.0}=2M[/tex]
1 mole of sodium phosphate produces 3 moles of [tex]Na^+[/tex] ions and 1 mole of [tex]PO_4^{3-}[/tex] ions
So, concentration of [tex]Na^+\text{ ions}=(3\times 2)=6M[/tex]
Concentration of [tex]PO_4^{3-}\text{ ions}=(1\times 2)=2M[/tex]
Hence, the concentration of [tex]Na^+\text{ and }PO_4^{3-}[/tex] ions in the solution are 6 M and 2 M respectively.
- For b:
The chemical formula of barium nitrate is [tex]Ba(NO_3)_2[/tex]
Moles of barium nitrate = 0.300 moles
Volume of solution = 600.0 mL
Putting values in equation 1, we get:
[tex]\text{Molarity of the barium nitrate}=\frac{0.300\times 1000}{600.0}=0.5M[/tex]
1 mole of barium nitrate produces 1 mole of [tex]Ba^{2+}[/tex] ions and 2 mole of [tex]NO_3^{-}[/tex] ions
So, concentration of [tex]Ba^{2+}\text{ ions}=(1\times 0.5)=0.5M[/tex]
Concentration of [tex]NO_3^{-}\text{ ions}=(2\times 0.5)=1M[/tex]
Hence, the concentration of [tex]Ba^{2+}\text{ and }NO_3^{-}[/tex] ions in the solution are 0.5 M and 1.0 M respectively.
- For c:
The chemical formula of potassium chloride is KCl
Given mass of potassium chloride = 1.00 g
Molar mass of potassium chloride = 39 g/mol
Volume of solution = 0.500 L
Putting values in equation 1, we get:
[tex]\text{Molarity of the potassium chloride}=\frac{1.00}{39\times 0.500}=0.051M[/tex]
1 mole of potassium chloride produces 1 mole of [tex]K^{+}[/tex] ions and 1 mole of [tex]Cl^{-}[/tex] ions
So, concentration of [tex]K^{+}\text{ ions}=(1\times 0.051)=0.051M[/tex]
Concentration of [tex]Cl^{-}\text{ ions}=(1\times 0.051)=0.051M[/tex]
Hence, the concentration of [tex]K^{+}\text{ and }Cl^{-}[/tex] ions in the solution are 0.051 M and 0.051 M respectively.
- For d:
The chemical formula of ammonium sulfate is [tex](NH_4)_2SO_4[/tex]
Given mass of ammonium sulfate = 132 g
Molar mass of ammonium sulfate = 132 g/mol
Volume of solution = 1.50 L
Putting values in equation 1, we get:
[tex]\text{Molarity of the ammonium sulfate}=\frac{132}{132\times 1.50}=0.67M[/tex]
1 mole of ammonium sulfate produces 2 moles of [tex]NH_4^{+}[/tex] ions and 1 mole of [tex]SO_4^{2-}[/tex] ions
So, concentration of [tex]NH_4^{+}\text{ ions}=(2\times 0.67)=1.34M[/tex]
Concentration of [tex]SO_4^{2-}\text{ ions}=(1\times 0.67)=0.67M[/tex]
Hence, the concentration of [tex]NH_4^{+}\text{ and }SO_4^{2-}[/tex] ions in the solution are 1.34 M and 0.67 M respectively.