Answer:
B.) Spin a spinner with 4 equal sections two times
Step-by-step explanation:
Given that half of the babies born were blue eyes, then the probability of a baby born with blue eye is 50% = 0.5
The probability that 3 out of 4 babies born had blue eyes will be;
0.5*0.5*0.5*0.5=0.0625
This case is similar to the probability of a Spin, a spinner with 4 equal sections spinned two times;
The probability of the spinner in one spin is 1/4 =0.25
If the process is done twice, the probability is : 0.25*0.25 =0.0625
This case is similar to the scenario in question.