Answer:
Explanation:
Fixed costs per hour = 163,800/3900 = $42 per hour
Allocation rate = fixed cost per hour + variable cost per hour = $42+$33 = $75
Cost allocated to departments = $75 * 420 = $31,500
So the answer is B - $ 75 an hour for a total of $ 31 comma 500