Force F acts on the frame such that its component acting along member AB is 650 lb, directed from B towards A. Determine the required angle f (0 … f … 45) and the component acting along member BC. Set F = 850 lb and u = 30.

Respuesta :

Complete Question

The complete question is shown on the first uploaded image

Answer:

The angle is [tex]33.54[/tex]°

The component acting along member BC is [tex]F_{BC} = 433.638\ lb[/tex]

Explanation:

The explanation is shown on the second uploaded image

Ver imagen okpalawalter8
Ver imagen okpalawalter8
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico