An object moves clockwise around a circle centered at the origin with radius 5 m beginning at the point ​(0,5​). a. Find a position function r that describes the motion of the object moves with a constant​ speed, completing 1 lap every 8 s. b. Find a position function r that describes the motion if it occurs with speed e Superscript negative t.

Respuesta :

Answer:

a, r = A sin (ωt±Ф) =5 Sin (3.9 t ± 2π) b. A e^-ωt = 5 e^-3.9 t

Step-by-step explanation:

ω =2πr/t =2π*5/8 =3.9 rad/sec, amplitude will be 5 (0, 5 )

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico