Answer:
A) = 0.0235
B) = (0.4095, 0.5305)
C) = With increase in confidence from 95% to 99%, also comes with increase in the margin of error and width of the confidence interval.
Step-by-step explanation:
Step 1:
size of random sample (n) = 450
Percentage of student working to pay tuition = 47%
Proportion of student working to pay tuition (P) = 0.47
Estimating the Standard error, [tex]\sqrt{P(1-P)}[/tex]/[tex]\sqrt{n}[/tex]
substituting the data in the above equation and solving will give 0.0235
Step 2:
For a 95% confidence, the confidence coefficient is 1 - ∝ = 0.95 ∴ ∝ = 0.05.
Using standard normal area table, ∝/2 = 0.05/2 = 0.025
Z (∝/2) = Z (0.025) = 1.96
95% confidence interval
P±Z(∝/2) * [tex]\sqrt{P(1-P)} / \sqrt{n}[/tex]
= 0.47±1.96(0.025)
= 0.47±0.0461
= (0.4239, 0.5161)
Step 3:
For a 99% confidence, the confidence coefficient is 1 - ∝ = 0.99 ∴ ∝ = 0.01
Using standard normal area table, ∝/2 = 0.01/2 = 0.005
Z (∝/2) = Z (0.005) = 2.576
99% confidence interval
P±Z(∝/2) * [tex]\sqrt{P(1-P)} / \sqrt{n}[/tex]
= 0.47±2.576(0.0235)
= 0.47±0.0605
= (0.4095, 0.5305)
Step 4:
Observe that it is on the increase.
1. at 95%, confidence intervals are (0.4239, 0.5161)
2. at 99%, confidence intervals are (0.4095, 0.5305)