Answer:
Explanation:
Let density of water be ρ .
During flow , volume of water flowing per second is constant
loss of P. E per unit volume = ρ gh , 83.5 % is lost
Gain of K E per unit volume = 1/2 ρ v²
83.5 % of mgh = ρ 1/2 ρ v²
1/2 ρ v² = .835 x 9.8
v² = 2 x .835 x 9.8
= 16.366
v = 4.04 m /s