Answer:
6.72
Step-by-step explanation:
We have been given that a battery has a normally distributed lifetime of 10 years with a standard deviation of 2 years. We are asked to find a lower specification limit so that only 5% of batteries that are shipped to market have less than this lifetime.
To solve this problem, we need to find z-score corresponding to 5% and then use z-score formula to find sample score.
From normal distribution table, we will get a z-score of [tex]-1.64[/tex] that corresponds to 5%.
[tex]z=\frac{x-\mu}{\sigma}[/tex]
[tex]-1.64=\frac{x-10}{2}[/tex]
[tex]-1.64\cdot 2=\frac{x-10}{2}\cdot 2[/tex]
[tex]-3.28=x-10[/tex]
[tex]x-10=-3.28[/tex]
[tex]x-10+10=-3.28+10[/tex]
[tex]x=6.72[/tex]
Therefore, the lower specification limit of batteries would be 6.72.