Answer:
$215,000
$112,500,
gain,
$102,500
Explanation:
Darla's amount realized on the sale is calculated by adding the dollar value of the building and lot received worth $200,000 plus + the cash of $25,000 in the exchange minus - her expenses on the trade which is the sales commissions to the real estate broker of $10,000;
$200,000 + $25,000 - $10,000 = $215,000.
The adjusted basis in the assets sold is (original cost of current location-Depreciation on the facility) $150,000 - $37,500 = $112,500.
Since the amount realized on the sale is greater than the original cost of current location the exchange produced a realized gain.
The realized gain is (Darla's amount realized on the sale) $215,000 - $112,500 (adjusted basis in the assets sold) = $102,500