One gram-mole of methyl chloride vapor is contained in a vessel at 100°C and 10atm.(a) Use the ideal-gas equation of state to estimate the system volume.(b) Supposetheactualvolumeofthevesselis2.8liters.Whatpercentageerrorresultsfromassuming ideal-gas behavior?

Respuesta :

Answer:

a) The volume of the system is 3.062 Liters.

b) Percentage error results from assuming ideal-gas behavior is 9.36%.

Explanation:

a)

Using ideal gas equation:

PV = nRT

where,

P = Pressure of gas = [tex]10 atm[/tex]

V = Volume of gas = ?

n = number of moles of gas = 1 mol

R = Gas constant = 0.0821 L.atm/mol.K

T = Temperature of gas = 100°C = 100+273K=373 K

Putting values in above equation, we get:

[tex](10 atm)\times V=1 mol\times (0.0821L.atm/mol.K)\times 373 K[/tex]

[tex]V=\frac{1 mol\times (0.0821L.atm/mol.K)\times 373 K}{10 atm}[/tex]

V = 3.062 L

The volume of the system is 3.062 Liters.

b)

Volume of the container = V' = 2.8 L

System volume = V = 3.062 L

Percentage error of volume:

To calculate the percentage error, we use the equation:

[tex]\%\text{ error}=\frac{|\text{Experimental value - Accepted value}|}{\text{Accepted value}}\times 100[/tex]

[tex]=\frac{|3.062L-2.8 L|}{2.8 L}\times 100=9.36\%[/tex]

Percentage error results from assuming ideal-gas behavior is 9.36%.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico