Answer:
Step-by-step explanation:
given mean = $400
standard deviation = $80
Probability that this student spends more than $425 on books:
P(X> 425) = 1 - P(X<425) = P(425-400/80) =P(Z< 0.3125)
=1 - P(Z<0.3125)
=1 - 0.6227 = 0.3773
So, probability is 0.3773