Answer:
The phase difference between these two waves is 141.1⁰
Explanation:
The displacement of the wave is given as;
[tex]Y = y_xSin(Kx - \omega t)+y_xSin(Kx- \omega t + \phi)\\\\Y = 2y_xCos(\frac{1}{2} \phi)Sine(Kx- \omega t + \frac{1}{2} \phi)[/tex]
Amplitude, A = 2yₓCos(¹/₂Φ)
Since the amplitude of the combination is 1.5 times that of one of the original amplitudes = yₓ = 1.5 × A = 1.5A
A = 2(1.5A)Cos(¹/₂Φ)
A = 3ACos(¹/₂Φ)
¹/₃ = Cos(¹/₂Φ)
(¹/₂Φ) = Cos ⁻(0.3333)
(¹/₂Φ) = 70.55°
Φ = 141.1°
The phase difference between these two waves is 141.1⁰