Answer:
C. 50%
Explanation:
Lets consider that the mass of taffy is m and its initial velocity is u and final velocity is v. Momentum is conserved so we can write it as,
[tex]mu = 2mv\\v = \frac{u}{2} \\[/tex]
The initial kinetic energy = [tex]\frac{mu^{2} }{2}[/tex]
As the Kinetic energy partly converted into heat.
The final kinetic energy = [tex]\frac{m(\frac{u}{2})^{2} }{2}[/tex] = [tex]\frac{mu^{2} }{4}[/tex]
Change in the kinetic energy = [tex]\frac{mu^{2} }{2} - \frac{mu^{2} }{4} = \frac{mu^{2} }{4}[/tex]
now we can determine the fraction of kinetic energy that has turned into heat
= [tex]\frac{Heat energy}{initial K.E}[/tex] = [tex]\frac{\frac{mu^{2} }{4} }{\frac{mu^{2} }{2} } = 1/2[/tex]
= 50%