Answer:
20.468 kilo Joules is the enthalpy change when one mole of sodium nitrate dissolves.
Explanation:
Heat lost by solution ad calorimeter = Q
Heat capacity of solution ad calorimeter = C = 1071 J/°C
Change in temperature = ΔT = 21.56°C - 25.00°C = -3.44°C
[tex]Q=C\times Delta T[/tex]
[tex]Q=1071 J/^oC\times (-3.44^oC)=-3,684.24 J[/tex]
Heat gained by sodium nitrate = -Q = -(-3,684.24 J)=3,684.24 J
Moles of sodium nitrate = [tex]\frac{15.3 g}{85 g/mol}=0.18 mol[/tex]
When 0.18 mole of sodium nitrate was dissolved in water 3,684.24 joulesof heat was absorbed by it.
Then heat absorbed by 1 mole of sodium nitrate :
[tex]\frac{3,684.24 J}{0.18}=20,468 J=20.468 kJ[/tex]
1 J = 0.001 kJ
20.468 kilo Joules is the enthalpy change when one mole of sodium nitrate dissolves.