Answer:
(a) $170,350
(b) $377,050
(c) $69,140
Explanation:
(a) Manufacturing overhead:
= Factory utilities + Depreciation on factory equipment + Indirect factory labor + Indirect materials + Factory manager’s salary + Property taxes on factory building + Factory repairs
= $15,500 + $12,650 + $48,900 + $80,800 + $8,000 + $2,500 + $2,000
= $170,350
(b) Product costs:
= Direct materials + Direct labor + Manufacturing overhead
= $137,600 + $69,100 + $170,350
= $377,050
(c) Period costs:
= Depreciation on delivery trucks + Sales salaries + Repairs to office equipment + Advertising + Office supplies used
= $ 3,800 + $46,400 + $1,300 + $15,000 + $2,640
= $69,140