Explanation:
The given data is as follows.
radius (r) = 3.25 cm, [tex]\alpha = 11.6 rad/s^{2}[/tex]
Now, we will calculate the tangential acceleration as follows.
[tex]a_{tangential} = \alpha \times r[/tex]
Putting the given values into the above formula as follows.
[tex]a_{tangential} = \alpha \times r[/tex]
= [tex]11.6 rad/s^{2} \times 3.25 cm[/tex]
= 37.7 [tex]rad cm/s^{2}[/tex]
Thus, we can conclude that the tangential acceleration of a point on the rim of the flywheel during this spin-up process is 37.7 [tex]rad cm/s^{2}[/tex].