Explanation:
Value of the cross-sectional area is as follows.
A = [tex]1.5 \times 2.30[/tex]
= 3.45 [tex]in^{2}[/tex]
The given data is as follows.
Allowable stress = 14,500 psi
Shear stress = 7100 psi
Now, we will calculate maximum load from allowable stress as follows.
[tex]P_{max} = \sigma_{a}A[/tex]
= [tex]14500 \times 3.45[/tex]
= 50025 lb
Now, maximum load from shear stress is as follows.
[tex]P_{max} = 2 \times \tau_{a} \times A[/tex]
= [tex]2 \times 7100 \times 3.45[/tex]
= 48990 lb
Hence, [tex]P_{max}[/tex] will be calculated as follows.
[tex]P_{max} = min((P_{max})_{\sigma}, (P_{max})_{\tau})[/tex]
= 48990 lb
Thus, we can conclude that the maximum permissible load [tex]P_{max}[/tex] is 48990 lb.