Answer:
The velocity is 1003.5 m/s and the acceleration is 103.1 m/[tex]s^{2}[/tex].
Explanation:
We need to find the parameter equation of x. To find it, we will need to integrate the x-component acceleration equation given to us, twice. Acceleration is:
a = [tex]\frac{dv}{dt}[/tex]
dv = adt
∫dv = ∫adt
[tex]\int\limits^v_0 \, dv[/tex] = [tex]\int\limits^t_0 {\frac{1}{4}t^{2} } \, dt[/tex]
v = [tex]\frac{1}{12} t^{3} m/s[/tex].
Velocity is:
v = [tex]\frac{dx}{dt}[/tex]
dx=vdt
Again, integrate both sides:
∫dx = ∫vdt
[tex]\int\limits^x_0 dx[/tex] = [tex]\int\limits^t_0 {\frac{1}{12} t^{3} } \, dt[/tex]
x = [tex]\frac{1}{48} t^{4} m[/tex]
Substitute our x equation into our parameter equation of y.
y[tex]^{2}[/tex] = [120([tex]10^{3}[/tex])x] m
y[tex]^{2}[/tex] = [120([tex]10^{3}[/tex])([tex]\frac{1}{48}[/tex])([tex]t^{4}[/tex]) ]
(take the square root of both sides and simplify)
y = 50[tex]t^{2}[/tex]
Now that we can represent our equation with respect to time, we can take the derivative to figure out the velocity. Remember that taking the derivative of a position function gives us the velocity function.
y = 50[tex]t^{2}[/tex]
vy= y = 100t
Let us write down the two equations for velocity we found:
vx = [tex]\frac{1}{12} t^{3} m/s[/tex]
vy = 100t m/s
At t = 10 s:
vx = [tex]\frac{1}{12} 10^{3}[/tex] = 83.3 m/s
vy = 100(10)=1000 m/s
The magnitude of velocity is:
v = [tex]\sqrt{(vx)^{2}+(vy)^{2} }[/tex]
v = [tex]\sqrt{(83.3)^{2}+(1000)^{2} } = 1003.5 m/s[/tex]
To figure out the acceleration, we need to figure out ay which can be found by taking the derivative of the vy equation,
vy = 100t m/s
ay = vy = 100 m/[tex]s^{2}[/tex]
Since ax is given to us in the question, we have the following:
ax = [tex](\frac{1}{4}t^{2}) m/s^{2}[/tex]
ay = 100 m/[tex]s^{2}[/tex]
At t = 10 s:
ax = [tex](\frac{1}{4}10^{2})} =25 m/s^{2[/tex]
ay = 100 m/[tex]s^{2}[/tex]
The magnitude of acceleration is equal to:
a = [tex]\sqrt{(ax)^{2}+(ay)^{2} }[/tex]
a = [tex]\sqrt{(25)^{2}+(100)^{2} }[/tex]
a= 103.1 m/[tex]s^{2}[/tex]
Final Answers:
v = 1003.5 m/s
a= 103.1 m/[tex]s^{2}[/tex]