Answer:
2.73 is the equilibrium constant for the dissociation of [tex]F_2[/tex] gas at 840 degree Celsius.
Explanation:
[tex]F_2(g)\rightleftharpoons 2F(g)[/tex]
Initial
0.600 atm 0
Equilibrium
(0.600 atm - p) 2p
Total pressure at equilibrium = P = 0.984 atm
P= 0.600 atm - p)+2p=0.984 atm
p = 0.384 atm
Partial pressure of the [tex]F_2[/tex] gas , [tex]p_{f_2}[/tex]= (0.600 atm - 0.384 atm)=0.216 atm
Partial pressure of the [tex]F[/tex] gas, [tex]p_{f}[/tex] = 2(0.384 atm)=0.768 atm
[tex]K_p=\frac{(p_{F})^2}{p_{F_2}}[/tex]
[tex]K_p=\frac{(0.768 atm)^2}{0.216 atm}=2.73 [/tex]
2.73 is the equilibrium constant for the dissociation of [tex]F_2[/tex] gas at 840 degree Celsius.