Answer:
C) 4 cm
Step-by-step explanation:
we know that
The volume of the cone is given by the formula
[tex]V=\frac{1}{3}\pi r^{2} h[/tex]
we have
[tex]V=48\pi\ cm^3[/tex]
[tex]h=9\ cm[/tex]
substitute the given values
[tex]48\pi=\frac{1}{3}\pi r^{2} (9)[/tex]
simplify
[tex]48=3r^2\\r^2=16\\r=4\ cm[/tex]