Respuesta :

Answer:

a = 7.69m/s^2

Explanation:

Force = mass x acceleration

Given Force F = 53.8N

Mass M = 7.00kg

Using the above formula

53.8 = 7.00 x a

Divide both sides by 7.0

53.8/7.00 = 7.00 x a /7.00

7.69 = a

a = 7.69m/s^2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico